Al Jazeera’dan çarpıcı Erdoğan analizi: İşbirliğinin devam etmesini sağlayacak

Seçim sürecinde Türkiye’yi yakından takip eden Dünya basının Türkiye’ye olan ilgisi devam ediyor.

Bu süreçte Ankara’daki gelişmeleri anbean okurları ve izleyicileri ile paylaşan Al Jazeera’dan dikkat çeken bir tahlil geldi.

‘Erdoğan’ın tekrar seçilmesi Türkiye-Körfez alakaları açısından ne manaya geliyor?’ sorusuna karşılık arayan Al Jazeera Erdoğan’ın tesirine şu sözlerle dikkat çekti;

‘Türkiye cumhurbaşkanının bölgesel başkanlarla şahsî bağlarının yanı sıra ekonomik ve savunma muahedeleri ilgileri artıracak.’

Erdoğan’ın seçim zaferini tebrik eden birinci önderin Katar Buyruğu Tamim bin Hamad es-Sani olduğunun altının çekildiği haberde ‘diğer Körfez başkanları de birebir şeyi yaparak Türkiye ile bağları güçlendirme isteklerini lisana getirdiler’ tabirine yer verildi.

Erdoğan’ın yakın periyotta körfez ülkelerini ziyaret edebileceğini yazan Al Jazeera haberinde şu değerlendirmeye yer verdi;

‘Bugünden 2028’e kadar, Körfez İşbirliği Kurulu (KİK) ülkeleri Ankara ile münasebetlerinde işlerin her zamanki üzere olmasını bekleyebilirler.’

Haberde ‘Erdoğan’ın yine seçilmesi, birçok Körfez yetkilisini rahatlattı zira rakibi Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin KİK’e yönelik dış siyasetini muhtemelen onların çıkarlarını baltalayacak formda değiştirmiş olacaktı. Bilhassa Katar’ın, Kılıçdaroğlu’nun kazanması durumunda Ankara ile bağlarının derecesinin düşmesinden korkmak için nedenleri vardı’ ifadelerine yer verildi.

Erdoğan’ın seçimi kazanmasından birkaç gün sonra, Türkiye ve BAE’nin ikili ticaretlerini önümüzdeki beş yıl içinde 40 milyar dolara çıkarmayı amaçlayan bir işbirliği muahedesini onayladığını hatırlatan Ak Jazeera bu adımın her iki iktisadın de büyümesine yardımcı olabileceğinin altını çizdi.

‘Türk şirketleri özel bir rol oynayabilir’

‘Türk şirketleri, cümbüşten turizme ve besin üretimine kadar pek çok kesimde, KİK ülkelerinin hidrokarbonlara olan bağımlılıklarından kurtulmalarına yardımcı olmada kıymetli bir rol oynayabilir’ diyen Al jazeera Körfez pazarındaki Türk firmalarına da dikkat çekti.

Haberde ‘Türk firmaları, bilhassa inşaat kesiminde, uzun müddettir Körfez pazarlarına girerek havalimanlarından otoyollara, stadyumlardan yüksek binalara kadar mega projelerin büyümesine katkıda bulundu’ tabirlerine yer verildi.

‘Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 stratejisinin kıymetli bir ayağı olan yerli savunma endüstrisini geliştiren savunma dalı de var’ diyen Al Jazeera Türkiye’nin savunma endüstrisinin Suudi Vizyonu 2030’a entegre edilebileceğini belirtti.

Ankara’nın Riyad ve Abu Dabi ile yakınlaşması sürat kazanmaya devam edeceğini yazan Al Jazeera haberinde Katar Üniversitesi’nde araştırmacı olan Sinem Cengiz’in görüşlerine de yer verdi.

Cengiz ‘Türkiye-Körfez bağlarının son yirmi yılda olduğu üzere muhtemelen şahsî bir yapıya sahip olmaya devam etmesi muhtemel’ dedi.

Cengiz, Erdoğan’ın 5 yıl daha misyonda olmasının işbirliğinin devam etmesini sağlayacağının altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir