Başkan Altay Yeni Kamyon Garajı’nın temelini attı

KONYA (İGFA) – Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılacak Yeni Kamyon Garajı’nın temeli düzenlenen merasimle atıldı.

Temel atma programında konuşan Konya Sürücüler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Şen, Yeni Kamyon Garajı’nı Konya’ya kazandıran Lider Altay’a teşekkür etti.

KONESOB BAŞKANI KARABACAK ESNAFLAR ADINA LİDER ALTAY’A TEŞEKKÜR ETTİ

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (KONESOB) Başkanı Muharrem Karabacak, mevcut kamyon garajının sıkışık bir alanda hizmet etmeye çalıştığını tabir etti. Yeni Kamyon Garajının başta Konya’ya ve Konya’ya konuk olarak gelecek TIR ve kamyon sürücülerine hizmet edeceğini kaydeden Karabacak, tüm esnaflar ismine Lider Altay’a teşekkür etti.

“YENİ KAMYON GARAJININ KONYA’MIZA, ÜLKEMİZE İYİ OLMASINI DİLİYORUM”

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca da kamyon garajının Konya’da uzun müddettir muhtaçlık olan mevzulardan biri olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti: “Bu problem de bugün inşallah bu temel atma merasimiyle çözülmüş olacak. Kentimiz birçok yer için uğrak noktası. Konya’ya uğramadan kamyonlar bir yere gidemezler, burası Anadolu’nun ortası. Yeni etraf yollarının üretimiyle birlikte de bu bölgede çok fonksiyonel bir kamyon garajı yapılmış olacak. Konya’da birçok kamyonun mola verebileceği, toplumsal tesisleriyle, ofisleriyle hoş bir yer olacak. Emeklerinden ötürü Büyükşehir Belediye Liderimize teşekkür ediyorum. Yeni Kamyon Garajının Konya’mıza, ülkemize güzel olmasını temenni ediyorum.”

“MEVCUT KAMYON GARAJI FİZİKİ YAPISIYLA KONYA’YA HİZMET ETMEKTEN UZAKTAYDI”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise ‘Benim Şehrim’ programı kapsamında verdikleri bir kelamı daha yerine getirmenin memnunluğunu yaşadıklarını tabir etti.

Kamyon Garajı’nın taşınmasıyla ilgili uzun müddettir çalışmalar ve görüşmeler yürüttüklerini kaydeden Lider Altay, “Mevcut bulunduğu yerde hem kent trafiğine çok olumsuz tesir ediyor hem de fiziki yapısıyla artık Konya’ya hizmet etmekten uzaktaydı. Konya, kamyon varlığıyla Türkiye’nin dördüncü büyük ili, ayrıyeten tüm yüklerin, yolların kesiştiği bir noktadayız. Onun için Konya’ya, kentimize yakışır bir Kamyon Garajı’nın inşası konusunda Esnaf Odaları Birliği ile yapmış olduğumuz çalışma sonrasında Aslım Caddesi devamında Aksaray Etraf Yolu Kavşağı’nda bu alanı inşa ediyoruz. Bu alanın seçilmesi kıymetli, zira yükün büyük kısmı burada. Hem sanayi alanlarımız burada, Organize Sanayi Bölge’miz, Lojistik Bölgemiz, geçen hafta kelamını verdiğimiz Yeni Hal Alanımızla birlikte burası lojistiğin merkezi olacak” dedi.

“ŞEHİR İÇİNDEKİ KAMYON TRAFİĞİNİ DE AZALTMAYI HEDEFLİYORUZ”

Yeni Kamyon Garajı’nın bir öteki kıymetli kısmının da esnafın aracını park ettikten sonra çabucak yakında yapmakta oldukları Yeni Sanayi Tramvay Çizgisi ile birlikte kentin öbür kısımlarına, konutuna rahatça ulaşabileceğini paylaşan Lider Altay, “Böylece kent içindeki kamyon trafiğini de azaltmayı hedefliyoruz. Ayrıyeten kamyoncu esnafımız buraya geldiğinde her türlü toplumsal imkanlara kavuşabileceği bir yer oluşmuş oluyor. ‘Konya Modeli Belediyecilik’ anlayışımız, birlikte çalışma kültürünün en üst düzeyde olduğu bir idare anlayışı. Burada da Konya Sürücüler, Nakliyeciler ve Arabacılar Odamız, Esnaf, Sanatkarlar Odaları Birliği’mizle uzun süren istişareler sonucunda bu karar alınmış oldu” tabirlerini kullandı.

“ESNAFIMIZA, KONYA’MIZA GÜZEL OLSUN”

Konya esnafıyla birlikte kıymetli dönüşümler gerçekleştirdiklerini anımsatan Lider Altay bugüne kadar hayata geçirilen yatırımlardan örnekler vererek konuşmasına şöyle devam etti:

“Hemen bu yolun üzerinde yapmakta olduğumuz Karatay Sanayi ve Eski Sanayi Dönüşümü Türkiye’de yapılan en büyük sanayi kentsel dönüşümlerinden birisi ve yüzde yüze yakın mutabakatla, esnafımızla mutabık kalarak, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bu dönüşümü gerçekleştiriyoruz. İnşallah bu yılın sonunda esnafımızın taşındığına da şahit olacağız. Dün Meram Belediye’mizle birlikte Larende’de Büyük Larende Kentsel Dönüşümü kapsamında yıkım süreçlerini gerçekleştirdik. Onun birinci etabından da o bölgede işletmesi olan kiracı ya da mülk sahibi olduğuna bakılmaksızın 74 esnafımıza eski hayvan pazarının olduğu yerde dükkanlarını teslim ettik. Yeniden Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı’da yüzde yüz mutabakatla büyük bir dönüşüm gerçekleştirdik. Bu kentte kurumların belediyeye ne kadar güvendiğini, belediyenin de kurumlarla birlikte çalışarak esnafı mağdur etmeden tahliller ürettiğini gösteren Türkiye’deki en hoş kentsel dönüşüm örneklerinden birisi. Bunun en hoş örneklerinden birisini de bugün burada yapmış oluyoruz. Yaklaşık 250 milyon lira bedelle yeni bir projeyi daha kentimize kazandırmış oluyoruz. Esnafımıza, Konya’mıza güzel olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların akabinde Aksaray Yolu’na yakın pozisyonda bulunan Yeni Kamyon Garajı’nın temeli dualarla atıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir