Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘İstiklal Marşı’ mesajı

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle bir bildiri yayımladı.

Erdoğan, bildirisinde, “İstiklal Marşımız, millet olarak hürriyetimizi kazanmak, vatanımızı işgalden kurtarmak, kendimize yeni bir gelecek inşa etmek için bir asırdan daha uzun bir mühlet evvel ulusal mutabakatımızın tabiri olmuştur.” dedi.

Medeniyet birikiminin, kıymetlerin, inancın, milletin tarihteki yürüyüşünün İstiklal Marşı’nın mısralarında beden bulduğunu aktaran Erdoğan, “İstiklal Harbi’ni yürüten Türkiye Büyük Millet Meclisinin iradesi, kararlılığı; askerimizin cephedeki fedakârlığı, azmi, vatan aşkı İstiklal Marşı’na yansımıştır. Bugün de İstiklal Marşımızdaki her lafzı, her iletisi vücudunun ve ruhunun her zerresiyle özümseyen gençlerimiz vardır. Bayrak ve ezan hassasiyetini yeri geldiğinde canı değerine koruyan evlatlarımız vardır.” sözlerini kullandı.

İstiklal Marşı’ndaki her lafzı, her iletisi vücudunun ve ruhunun her zerresiyle özümseyen gençlerin olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bayrak ve ezan hassasiyetini yeri geldiğinde canı kıymetine koruyan evlatlarımız vardır. Türk Milleti’nin binlerce yıllık devlet ve medeniyet davasını on kıtada yüreklere nakşeden İstiklal Marşı’mızı unuttuğumuz gün, ayağımıza esaret prangası, boynumuza zillet zinciri vurulmuş demektir. Milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahip olan büyük vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy, başta İstiklal Marşı’mız olmak üzere yapıtlarıyla ve fikirleriyle her vakit hürmetle yad edilecektir. İstiklal Marşı’mızın kabulünün yıl dönümünde, Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere istiklal gayretimizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyor; tüm vatandaşlarımı en kalbî hislerimle selamlıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir