Fatih Sultan Mehmed’in hocasının ders verdiği medresede çocuklar “astronot” olacak

Tarihi kaynaklarda Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid periyodu beyefendilerinden Kara Eyne Bey tarafından inşa ettirildiği ve yıkılmaya yüz tutmuşken Molla Yegan’ın tamirini yaptırdığı belirtilen bina, Yıldırım Belediyesince restore ediliyor.

Bursa kadılığı misyonunda de bulunan Molla Yegan’ın ismiyle anılan medrese, karşılıklı iki bloktaki 12 oda ve bir ders yerinden oluşuyor.

Tarihi medrese kısmı 877, bahçedeki iki katlı ek bina 690, bahçe alanı 840 olmak üzere 2 bin 407 metrekarelik Molla Yegan Çocuk Üniversitesinde, asli fonksiyonuna uygun olarak astronomi eğitimi verilecek.

Belediye tarafından tasarlanan merkezde çocuklar uzay istasyonlarındaki hayatı deneyimleyebilecek ve cep telefonlarına yüklenecek uygulamalarla buradaki aygıtlarla etkileşim sağlayabilecek.

Es-Sufi’nin gök küresi ve Piri Reis’in haritasının, Güneş, Ay ve Dünya’nın küçük modellerinin, artırılmış gerçeklik uygulamalarının bulunacağı çocuk üniversitesinde ayrıyeten drama, matematik, sanat, hayal tasarım, biyoloji, kimya, elektrik ve yenilenebilir güç, bilişim ve robotik kodlama atölyeleri ile oyuncak kütüphanesi yer alacak.

ANNE-ÇOCUK MÜNASEBETLERİNİ GÜÇLENDİRME HEDEFİ

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Bursa’nın merkez ilçelerinden Yıldırım’ın kadim bir kent olduğunu, kendilerinin de kadim kıymetleri yaşatmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Molla Yegan Medresesi’nin farklı bir özelliğe sahip olduğunu belirten Yılmaz, “Burası Yıldırım Bayezid Külliyesi’nin çabucak yanı başında bulunan ve birebir vakitte Fatih Sultan Mehmed’in çocukluğunda ders gördüğü bir medrese. Biz de bu medreseyi tekrar çocuklarımıza hitap etsin, tekrar Fatihler yetiştirelim diye çocuklarımızın dünyasına hitap edecek halde geçmişle geleceği buluşturacak bir işlevle yine ihya ediyoruz.” dedi.

Yılmaz, merkezde anne çocuk ilgilerini güçlendirmeye yönelik alanların, bilim, sanat ve matematik atölyelerinin bulunacağını lisana getirdi.

Başta astronomi olmak üzere birçok noktada çocukların ufkunu açacak, zihinsel gelişimlerine katkı sağlayacak atölyelerle hizmet vereceklerini anlatan Yılmaz, “Astronomi çok kıymetli zira bununla çocuklarımızın hayal gücünün ve keşif yetilerinin gelişmesini dilek ediyoruz. Molla Yegan Çocuk Üniversitesi ile geçmişten aldığımız medeniyetimizi inşallah geleceğe taşıyacak jenerasyonlar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Buradaki çocuklarımız astronot kıyafeti giyecek ve bir astronotun 24 saatini yaşayacak. Çocuklar anneleriyle mutfakta yemek yapabilecek.” diye konuştu.

Oktay Yılmaz, yakın vakitte çalışmaları tamamlayıp açmayı planladıkları merkezin yalnızca Yıldırım’daki değil tüm Bursa ve Türkiye’deki çocukların kullanımına sunulacağını kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir