Hrant Dink cinayeti davasında beraat kararlarını onandı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ait birden fazla davada Yargıtay!ın incelemesi tamamlandı.

Yargıtay, jandarma istihbarat ve emniyet istihbarat elemanlarının birlikte ve tıpkı vakit diliminde olayın içerisinde olduklarını belirterek örgütsel faaliyet kapsamında ve örgütsel gayeye yönelik hareket ettiklerini aktardı. Bu biçimde büyük çaplı örgütsel nitelikteki hareketlerin plansız, tasarlamasız ve rastgele gerçekleştirilemeyeceğine dikkat çeken Yargıtay, bu konuların birlikte kıymetlendirilmesi gerektiğini aktardı.

Dink’in öldürülmesi olayında koşulsuz ve şartsız biçimde öldürme kararı alındığını belirten Yargıtay, öldürme kararı üzerinde ısrar ve sebatla düşünüldüğünü, öldürme kararıyla kararın icrası ortasında makul bir müddet geçtiğini ve kararın plan doğrultusunda gerçekleştirildiğini kaydetti.

BAZI KARARLAR ONANDI

Yerel mahkeme, eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek’i “tasarlayarak taammüden öldürme” kabahatinden, polisler Metin Balta ve Yakup Kurtaran ile gazeteci Ercan Gün’ü de “silahlı terör örgütüne üye olma” cürmünden mahkum etmişti. Yargıtay, bu kararları onadı.

BAZI KARARLARA BOZMA

Yargıtay, Volkan Şahin ‘ihmali davranışla taammüden öldürme’ kabahatinden, Şükrü Yıldız’ın ‘silahlı terör örgütüne yardım etme’ hatasından, Mehmet Ali Özkılınç’ın ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ kabahatinden mahkum edildiğini hatırlattı. Evrak kapsamı prestijiyle mahkumiyetlerini gerektirir her türlü kuşkudan uzak, kesin ve inandırıcı kanıt elde edilemediğini belirten Yargıtay, atılı hatalardan beraatleri yerine kanıtların takdir ve değerlendirilmesinde düşülen yanılgı sonucu mahkumiyetlerine karar verildiğini aktardı ve kararı bozdu.

Sanıklar Muharrem Demirkale, Okan Şimşek, Veysal Şahin, Gazi Günay, Yavuz Karakaya, Osman Gülbel ve Hasan Durmuşoğlu’nun tahliye taleplerini reddeden Yargıtay, tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Yargıtay, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği beraat kararlarını ise onadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir