İzmir merkezli dolandırıcılık operasyonunda 5 şüpheli tutuklandı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca dolandırıcılık savıyla yakalanan 19 zanlının emniyetteki süreçleri tamamlandı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 5’i tutuklandı. Başka zanlılar ise isimli denetim kaidesiyle özgür bırakıldı.

Zanlıların bu biçimde çok yüksek ölçüde haksız kar elde ettikleri tespit edildi.

Ayrıca, şüphelilerin ele geçirdikleri toplumsal medya hesaplarında da geçersiz dekontlar ile yüksek ölçüde gelir elde ettikleriyle ilgili paylaşımlar yapıldığı görüldü.

NE OLMUŞTU?

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, ele geçirdikleri müştekilere ilişkin toplumsal medya hesaplarından yüksek çıkarlı “forex” yatırımıyla ilgili paylaşımlarda bulundukları, hesaplarda ekli bireylerin inancını kazanıp kendileriyle bağlantıya geçenlerden yüksek kar vaadiyle “yatırım danışmanlığı ücreti” ismi altında para talep ettikleri, bu bireyler için çok para kazandıkları tarafında geçersiz dekontlar düzenledikleri, kazandıkları parayı alabilmeleri maksadıyla “vergi ve belge masrafı” ismi altında fiyat istedikleri ve süreçlerin yasal olduğuna inandırmak için Adalet Bakanlığının resmi kurum logosunu ve internet sitesine ilişkin ekran fotoğraflarının olduğu doküman ve fotoğrafları gönderdikleri öne sürülen 19 kuşkulu hakkında gözaltı kararı verilmişti.

İzmir’in yanı sıra Adana, Antalya, Batman, Gaziantep, Hatay, Manisa, Mersin, Trabzon ve Van’da 16 Eylül’de düzenlenen eş vakitli operasyonlarda 19 zanlı gözaltına alınmıştı.

Zanlıların, İzmir’de 9, ülke genelinde 121 kişiyi dolandırıp yaklaşık 1 milyon 800 bin lira haksız kar elde ettikleri öne sürülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir