Komşu’dan Hakan Fidan analizi: Türkiye’nin görünmeyen tarafı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni Kabine’yi açıklamasının akabinde komşudan Hakan Fidan tahlilleri gelmeye başladı. Dışişleri Bakanlığı görevine Hakan Fidan’ın getirilmesi Yunanistan’da ses getirirken Fidan’ın “zor” bir isim olduğuna vurgu yaptı.

Yunan basınında yer alan haberlerde Hakan Fidan’ın Türkiye’nin görünmeyen tarafını sembolize ettiği belirtilirken, “Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Kafkasya üzere diplomasinin çok sıkıntı olduğu alanlarda müzakereciydi. Son olarak Mısır’da daha kuvvetli bir vazifede bulundu ve sonunda kapıyı açmayı başardı” tabirleri kullanıldı.

Hakan Fidan’dan başta Türk-Amerikan münasebetleri olmak üzere memleketler arası arenada bir dizi mevzuyu çözmesi isteneceği tabir edildi.

Yazıda, “MİT’te geçen epey yıl boyunca çok zeki, askeri, diplomat, akademisyen ve kusursuz durumsalcı bir karışımı olan Hakan Fidan’ın Türkiye dışişleri bakanlığına yerleştirilmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelecekte nasıl bir siyaset izleyeceğini gösteriyor” denildi.

Fidan’ın profilinin dış siyasette Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’sinin “güçlü görünme” niyetini gösterdiği yorumu yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir