Su tasarrufu çağrısı! Bir yılda yüzde 84 azaldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara Su ve Kanalizasyon Yönetimi (ASKİ) Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Başkent’in geçen yıla göre bu yıl ocak ve şubat aylarında yaklaşık 115 milyon metreküp daha az suyu bulunduğuna dikkat çekerek, Ankaralılara su tasarrufu çağrısını yineledi.

ASKİ Genel Müdürlüğü, tüm dünyayı etkileyen kuraklık ve iklim değişikliği krizine karşı suyun şuurlu tüketimi için davetlerine devam ediyor. Kurum, su tasarrufunda toplumsal şuurun oluşturulmasını ilanlarla ve çeşitli etkinliklerle sağlamaya çalışırken; ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Başkent’in etrafında bulunan ve kente içme suyu sağlayan barajlardaki toplam doluluk oranının yüzde 30, faal doluluk oranının ise yüzde 20 olduğunu açıkladı.

Ankara’ya su temin eden Kurtboğazı Barajı’nda incelemelerde bulunan Öztürk, Ankara barajlarının son durumuna ait değerlendirmelerde bulundu.

Barajlar süratle boşalıyor!

“Ankara’ya içme ve kullanma suyu sağlayan barajların 19 Mart 2023 tarihi prestijiyle faal kullanılabilir su hacminin yüzde 20, doluluk hacminin de yüzde 30 mertebelerinde olduğunu görüyoruz. ASKİ’nin toplam abone sayısı 2 milyon 540 bin 988. Kentimizde kişi başı günlük tüketilen su ölçüsü ise 237 litre. Ülkemizde olduğu üzere Başkent’imizde de bu yıl beklediğimiz yağışlar oluşmadı. Bilhassa kar yağışında geçen yıllara oranla çok önemli düşüş olduğu için baraj havzalarımızda doluluk oranları beklediğimizin şimdi çok altında. Geçtiğimiz yılın birinci 2 ayına baktığımızda 137 milyon metreküp mertebelerinde gelen su ölçüsü bu yılın birinci 2 ayında yalnızca 22 milyon mertebesinde. Yani nereden baksanız içme suyu baraj havzalarımıza gelen su 115 milyon metreküp az.

Bizler vatandaşlarımıza suyu sağlıklı bir halde ulaştırmak, suyu kaynağında koruyup, kayıp kaçakla uğraş etmek manasında elimizden gelen azamî uğraşı gösteriyoruz. Zira çok önemli kuraklık süreçleri yaşanabilir ve su tasarrufu çok kıymet kazandı. Her alanda bilhassa genç kuşakta su şuurunun oluşması ismine lütfen üzerimize düşen misyonu ziyadesiyle yerine getirelim. Suyumuzun her damlası çok değerli. Artık toplum olarak su kaynaklarımızın sonsuz olmadığı gerçeği ile yüzleşelim ve su israfına geleceğimiz için daima birlikte ‘dur’ diyelim, vatandaşlarımız lütfen bu sözlerimizi, davetimizi dikkate alsınlar ve ortak suyumuzu tüketirken ihtimamlı olsunlar. Kurtboğazı Barajı’nda daha evvel suyla dolu olan üst kotlardaki izi görüyoruz. Yağışların azalması sonucu geldiği yeni seviyesi de ıslak ve kuru toprak üzerindeki işaretlerde çok net görmemiz mümkün.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir