TORKU Altınekin’den ülke ekonomisine katkı

KONYA (İGFA) – Yüksek teknoloji ekipman parkı ve tam otomatik PLC otomasyon sistemi ile 2012 yılında üretime başlayan Altınekin Yağ Fabrikası, yüksek eser kalitesi ile yıllık 66 bin ton ham ayçiçeği yağı ve yaklaşık 80 bin ton ayçiçeği küspesi üretim kapasitesi ile hizmetine devam ediyor.

Konya Bölgesinde 40 bin ton düzeyinde olan Ayçiçek üretimi, TORKU Altınekin Yağ Fabrikasının kurulacağı muştusunun verilmesi ile 2011 yılında 100 bin tona çıkmış, fabrikanın üretime geçtiği 2012 yılında 210 bin ton Ayçiçek Tohumu üretimi ile birlikte Konya, 2012 yılında Türkiye’nin en fazla yağlık Ayçiçek üretimi yapan ili pozisyonuna gelmiştir.

2013 ve 2014 yıllarında Konya, 260 bin ton ile en fazla yağlık Ayçiçek üretimi yapan vilayet olarak liderliğini devam ettirmekle birlikte 280 bin tonluk üretimle, Tekirdağ’ın çabucak akabinde, Türkiye’de en çok ayçiçeği üretilen ikinci vilayet pozisyonunda yerini almıştır.

AYÇİÇEK ALIMINDA NMR AYGITI İLE ÖLÇÜM YAPAN TORKU ALTINEKİN YAĞ FABRİKASI EN HAKİKAT SONUCA ULAŞIYOR

TORKU Altınekin Yağ Fabrikası, Konya ve ilçelerinde Ayçiçek ekiminin yapıldığı bölgelerde hammadde alımı gerçekleştirerek, çiftçiyi yormadan, çiftçinin ayağına giderek hammadde alımı yapmaktadır. Yağ/Nem tahlillerinde dünyada referans kabul edilen NMR aygıtları birinci olarak TORKU tarafından alım noktalarına yerleştirilmiş, aygıtlardan alınan oranlara bağlı verilen fiyat ile çekirdeğinin yağı yüksek olan çiftçiye prim verilerek çiftçinin eseri pahasında kazanması sağlanmıştır. Bu sayede ekspertizle Ayçiçek alım usulünün bölgede değişmesi sağlanmıştır. TORKU birçok hususta olduğu üzere Ayçiçek alımında NMR aygıtlarının kullanılmasında öncü olmuştur. Tüm hammadde alım sistemi otomatize edilmiş, numune alımından sonuç çıkana kadar olan süreç kullanıcı yanılgılarından bağımsız hale getirilmiş ve çiftçiyi bekletmeden süratli sonuç alınması sağlanmıştır.

TORKU ALTINEKİN YAĞ FABRİKASI MUVAFFAKİYETİNİ KANITLADI

TORKU Altınekin Yağ Fabrikası, Türkiye’de TS 12302 Ham Ayçiçek Yağı Eser Uygunluk Evrakı ve TS 316 Ayçiçek Tohumu Küspesi Eser Uygunluk Belgesi’ne sahip birinci ve tek firmadır. Torku Altınekin Yağ Fabrikası, kurulduğu günden bugüne kadar eser kalitesine değer vermiş ve kalitesini tescillemiştir. Torku Altınekin Yağ Fabrikası, TS EN ISO 9001:2008 Kalite Sistem Evrakı, TS EN ISO 14001:2015 Etraf İdare Sistemi Evrakı, TS EN ISO 45001 İş Sıhhati ve Güvenliği İdare Sistemi Evrakı, TS EN ISO 50001 Güç İdare Sistem Evrakına sahiptir.

CARİ AÇIĞA KIYMETLİ KATKI

Torku Altınekin Yağ Fabrikası, ham yağ üretimi ile Türkiye’nin yağ muhtaçlığına büyük oranda katkı sağladığı üzere cari açıkta kıymetli bir yeri olan bitkisel yağ ithalatının azaltılmasına da katkı sağlamaktadır. Torku Altınekin Yağ Fabrikasının ürettiği yüksek kalite yağ, düşük tortu, düşük asitlik ve düşük renk bedellerini sağlamasından ötürü rafinasyon tesislerinin nötralizasyon ve ağartma ünitelerinde kullandığı unsurlar için sarfları azalmış, rafinasyon tesislerine ve hasebiyle ülke iktisadına katkı sağlamaktadır.,

Ayçiçek tohumu alımında, otomatik sondalarla alınan numune sonrası yaklaşık 2 dakika içinde, %Yağ ve %Nem ölçümü yapan NMR aygıtından sonuç alınmakta ve sonuç otomatik olarak kantar otomasyon programına aktarılmaktadır. SAP aracılığıyla oluşan fiyat çiftçi onayına sunulmaktadır. Torku Altınekin Yağ Fabrikasında Konya bölgesinden üretilen çekirdeği alan tüccarların, eser alabilmek için firmanın belirlediği fiyatın üstünde fiyat verme gayretlerinden ötürü, çiftçinin yüksek fiyattan çıkar sağlaması dolaylı olarak sağlanmaktadır. Numune alımından son eser çıkışına kadar her evrede gelişmiş teknolojik aygıtlarla denetimler sağlanarak TORKU Altınekin Yağ Fabrikasında sağlam eserler üretilmektedir. Ayçiçek alım döneminde, alım süreci yapılan 10-15 bin müstahsil için 15-20 bin çiftçi ailesine direk gelir sağlanmaktadır. Tesisin yapıldığı bölge olan Altınekin bölgesinde bulunan gençlere iş imkanı doğmuş ve TORKU Altınekin fabrikası sayesinde köyden kente göç oranı azalmıştır.

Torku Altınekin Yağ Fabrikasında yağ elde etme sürecinin akabinde kalan yüksek proteine sahip küspenin tamamı, bölgede bulunan yem endüstrisinin kaliteli hammadde muhtaçlığını karşılamak için kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir