Yusuf Tekin kimdir? Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin kaç yaşında, nereli?

İkinci tipi 28 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi’nin akabinde kurulan kabinede Ulusal Eğitim Bakanı olan Prof. Dr. Yusuf Tekin, 1970’te Erzurum’un Tortum ilçesinde doğdu.

İlk ve orta tahsilini Rize’de tamamlayan Tekin, 1994’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu İdaresi Kısmı’nı bitirdi.

Mesleki mesleğine tıpkı yıl Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu İdaresi Kısmı Siyaset ve Toplumsal Bilimler Anabilim Kısmı’nda araştırma vazifelisi olarak başlayan Tekin, siyaset ve toplumsal bilimler alanında 1997’de yüksek lisansını, 2002’de doktorasını tamamladı.

Yusuf Tekin, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu İdaresi Kısmı’na öğretim üyesi olarak atandı. Birebir fakültede 2007’ye kadar yardımcı doçent olarak görev yapan Tekin, birebir yıl siyaset ve toplumsal bilimler alanında doçent oldu.

Tekin, aynı üniversitede 2009’a kadar süren misyonunun akabinde Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi’ne atandı.

Tekin, akademik hayatı boyunca kısım başkanlığı, dekan yardımcılığı, üniversite senato üyeliği, fakülte ve enstitü yönetim kurulu üyeliği üzere idari vazifelerde de bulundu.

Bakanlıkta üniversitelerle ortak projeler hayata geçirdi

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı olarak 2011’de atanan Tekin, bu misyonu sırasında de bakanlığın üniversitelerle yürüttüğü ortak projeleri hayata geçirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevine 2013’te başlayan Yusuf Tekin, YÖK ve üniversiteler ile koordineli biçimde eğitim siyasetlerinin oluşturulması konusunda çalışmalar yürüttü. Tekin, 2015-2018’de Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi mütevelli heyet başkanlığı yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte müsteşarlık makamının kaldırılması sonrasında tekrar öğretim üyeliğine dönen Tekin, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu İdaresi Kısmı’nda profesör oldu.

Prof. Dr. Yusuf Tekin, 15 Eylül 2018’de Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörlüğü misyonuna başladı.

Evli ve üç çocuk babası Tekin, âlâ derecede İngilizce biliyor.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir