Ekonomik sıkıntı esnafı nakitte indirim yapmaya zorluyor

Duygu TAŞKIRAN/ Gülsüm YILDIRIM / HERKES DUYSUN

BURSA (İGFA) – Ekonominin alçak seyirde ilerlediği bu süreçte esnaflar da nakit para problemi çekiyor. Kafe ve restoran işletmecileri de bu bağlamda tahlili, nakit ödemede indirim yapmakta buldu.

“OLMAYAN BİR PARAYA YANİ KREDİ KARTLARINA YÜKLENİLİYORDU”

Konuya ait Herkes Duysun’a değerlendirmelerde bulunan Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Nejdet Filizoğlu, açıklamalarında şu sözlere yer verdi:

“Piyasalarda nakit döngüsünün az olmasından ötürü, olmayan bir paraya yani kredi kartlarına yükleniliyordu. Kredi kartı kullanan işletmeler aslında bankalara pos makinelerinin karşılığında muhakkak bir komite ödüyor. Bu komite artık küçük esnafa, üreticiye ağır gelmeye başladığı için nakite indirim esprisi burada başlıyor.”

VERGİ KAÇIRMAYA TABAN OLUŞTURUYOR

Nakit ödemeye indirim olayının iki emeli olduğunu kaydeden Lider Filizoğlu, “Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin her biri kayıt altına alınmaktadır. Bir insanın tüm harcamaları, bir işletmenin tüm girdileri, şayet harcama ya da ödeme kredi kartı ile yapıldıysa kayıtlı ve ispatlı bulunur. Öteki türlü kayıt altının dışına çıkmak, merdiven altı üretimlerde olur. Vergi kaçırmaya yer oluşturmak istikametinde olur ya da işletmenin nakit sıkışıklığından da olabilir. Esnaf ve tüketici güç durumda. Kullanım kaynaklarını uygun bir halde değerlendirmeye çalışıyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir