Türk-İş Başkanı Ergün Atalay: Biz 15 bin TL teklif ettik, işveren 12 bin TL

Kamuda çalışan 700 binden fazla çalışanın fiyatlarına yapılacak artırımın belirleneceği görüşmelerde emekçi ve patron tarafı, ikramiyenin de ortalarında olduğu mali bahislerde görüşmelerini sürdürüyor.

Türkiye Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay, ‘2023 Yılı Kamu Toplu İş Kontratları Çerçeve Protokolü’ görüşmelerine ait basın toplantısı düzenledi.

DHA’nın aktardığına nazaran; görüşmelerde patron sendikasının geçen hafta 12 bin lira teklif ettiğini belirten Atalay, “Dün akşam Sayın Bakan da 12 bin -12 bin 500 lira üzere bir sayı tabir etti. Mukavelede, düşük fiyat olarak 15 bin lira teklif ettik, şu an 12 bin liradan pazarlık süreci var. İsteğimiz seçim arifesinden önce bitirmek; fakat istediğimiz halde bitsin istiyoruz. İstek etmediğimiz bir sayı olursa biz bu işin içinde olmayız” diye konuştu.

Atalay, perşembe günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüşme yaptıklarını belirterek, “Salı günü de arkadaşlarımız patron sendikaları ile görüştü. Sendikalarımızın idari hususları var, onlar devam ediyor. Bakan Bey ile ne vakit yeni teklif vereceklerine dair bir görüşme yaptık. Bakan Bey bize, ‘İşverenle görüşmeleriniz bitince gelin oturup konuşalım’ dedi. Fiyat kadar değerli olan bir başka problem de kamuda, bilhassa taşerondan takıma geçenlerde ikramiyesi 30 gün olan var, 40 gün olan var. Fakat kamuda da eski emekçilerin ikramiyesi 60 gün. Bununla ilgili, 60 güne tamamlanmasıyla ilgili talebimiz var. Bu da aşağı üst 200 bine yakın arkadaşımızı ilgilendiriyor. Hizmet artırımı şu anda 7 lira. Bununla ilgili talebimiz karşılanmadı. Toplumsal yardımlarla, ek ödemelerle talebimiz var” sözlerini kullandı.

‘TAŞERON BİZİM İÇİN EN DEĞERLİ SORUNLARDAN BİRİ’

Görüşmelerde patron sendikasının geçen hafta 12 bin lira teklif ettiğini bildiren Atalay, “Dün akşam Sayın Bakan da 12 bin -12 bin 500 lira üzere bir sayı söz etti. Taşeronlarla ilgili talebimiz var. Bakan Bey ‘Bu hususta sorun bitti, çözeceğiz’ dedi. Taşeron sıkıntısını seçim ne olursa olsun çözeceklerini tabir ediyorlardı. Bu da bizim için en değerli sıkıntılardan bir tanesiydi” dedi.

‘ARZUMUZ SEÇİMDEN EVVEL BİTİRELİM’

1 Mayıs Personel Bayramı’nı bu yıl Adana’da kutlayacaklarını söyleyen Atalay, “Miting alanında öncelikli gündemimiz sarsıntı. Bunun dışında kontrat ve taşeron da ana gündem unsurlarımız olacak. Taşeronla ilgili Sayın Bakan’dan müspet bir yanıt aldık. Kontratta, düşük fiyat olarak 15 bin lira teklif ettik, şu an 12 bin liradan pazarlık süreci var. Üstteki fiyata de yüzde 45 ve bir de uygunlaştırma teklif ettik. Bakan Bey’in ifadesi 12 bin ve yüzde 40 civarı idi. Bunu kabul etmediğimizi söz ettik kendisine. Bununla ilgili kamuoyunun beklentisi var, bizim de süremiz var. Dileğimiz seçim arifesinden önce bitirmek; ancak istediğimiz halde bitsin istiyoruz. Dilek etmediğimiz bir sayı olursa biz bu işin içinde olmayız. Dilek ettiğimiz bir sayı olmazsa niçin bitirelim?” diye konuştu.

Bir basın mensubunun, pazarlık konusunda ortada bir sayısı kabul edip etmeyeceklerine ait soruya ise Atalay, “Bu bir pazarlık. Başımızda kesinlikle bir sayı var. İstediğimiz muhakkak. Nereye yaklaşırız, ondan sonra gelir, tabana anlatırız. Herkes kendi kontratını imzalıyor” karşılığını verdi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir