Maske uyarısı yapan sağlık çalışanını döven sanığa 1 yıl 8 ay hapis

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde maskeyi yanlışsız takması için ihtarda bulunan hasta bakıcıyı darbettiği tez edilen Furkan Toraman, “Tehdit” ve “Kamu görevlisini taammüden yaralama” cürümlerinden toplam 1 yıl 8 ay mahpus cezası aldı.

Kendisine karşılık veren hasta bakıcı Rıfat Babayiğit ise “Basit yaralama” cürmünden 3 bin 750 lira isimli para cezasına çarptırılarak hakkındaki kararın açıklanması geri bırakıldı.

İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, birbirlerinden şikayetçi olan Furkan Toraman ve Rıfat Babayiğit katılmadı.

Duruşma savcısı, Furkan Toraman’ın “Tehdit” ve “Kasten yaralama” cürümlerinden 3 yıl 6 aydan 11 yıla kadar mahpus, Rıfat Babayiğit’in de “Basit yaralama” cürmünden 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar mahpusla cezalandırılmasını istediği mütalaasını tekrarladı.

Mütalaaya karşı savunma yapan tarafların avukatları, müvekkillerinin beraatini talep ettiler.

İKİ TARAFA DA CEZA

Mahkeme, Furkan Toraman’ı “Tehdit” cürmünden 5 ay mahpus cezası ve “Kamu görevlisini taammüden yaralama” cürmünden 1 yıl 3 ay mahpus cezasına çarptırdı.

Rıfat Babayiğit ise “Basit yaralama” cürmünden 3 bin 750 lira isimli para cezasına çarptırılarak hakkındaki kararın açıklanması geri bırakıldı.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianameye nazaran, hasta bakıcı Rıfat Babayiğit ile saldırgan Furkan Toraman “müşteki-şüpheli” sıfatıyla yer aldı.

İddianamede, 25 Eylül 2020’de taraflar ortasında maske takılmaması nedeniyle tartışma yaşandığı, Furkan Toraman’ın “Senin kanını emerim, senin kanını içeceğim” diyerek tehdit ettiği kaydedildi.

Tartışmanın bunun üzerine hengameye döndüğü ve tarafların karşılıklı olarak birbirlerini darp ettikleri anlatıldı. Rıfat Babayiğit’in, isimli tıp raporunda göz korneasının ziyan gördüğü ve yaralamanın kolay tıbbi müdahaleyle giderilebilecek nitelikte hafif olmadığı vurgulandı.

Tartışma nedeniyle hasta bakıcı Rıfat Babayiğit’in, elindeki bant makinasıyla kendisine saldırdığını ve sırtında yara olduğunu argüman eden ve sırtında sıyrık izleri belirlenen Furkan Toraman’ın ise hafif derecede yaralandığı ve şikayetçi olmadığı belirtildi.

Hasta bakıcı Rıfat Babayiğit’in “Basit yaralama” kabahatinden 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar mahpusu istenirken, Furkan Toraman’ın ise “Yaralama” ve “Tehdit” cürümlerinden 2 yıldan 6 yıl 6 aya kadar mahpusu istendi. Olay sonrası tutuklanan Furkan Toraman, 7 Mayıs 2021 tarihindeki duruşmada tahliye edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir